| Object Number | 87-16-169 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe |
| Section | European |
| Materials | Plaster | Paint |
| Description | Plaster cast reproduction of handaxe painted brown with flacking paint |
| Length | 17.14 cm |
| Width | 9.53 cm |
| Depth | 4.6 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 534 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


