Flake
Chopper (uncertain)
Scraper (uncertain)
Reproduction
87-16-167
From: Europe
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-167 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe |
| Section | European |
| Materials | Plaster | Paint |
| Description | Flake - Unworked (?), Chopper (?), Scraper (?). Plaster cast with gray/tan paint. Small chips |
| Length | 11.43 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Depth | 4.45 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 400 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


