| Object Number | 87-16-166 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe |
| Section | European |
| Materials | Plaster | Paint |
| Description | Plaster cast of hand axe painted tan |
| Length | 11.59 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 301 - Anthropology Department | 166 - Maker Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


