Die
CG2015-10-24
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: Historic
| Object Number | CG2015-10-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | Historic |
| Materials | Bone |
| Description | Eight six-sided die, six of which have one face with pips, 1 through 6 (One die has 1 pip on one face, the second has 2 pip on one face, etc.), and two blank die. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 0.8 cm |
| Width | 0.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.