Animal Figurine
31-43-354
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-43-354 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Ram Head |
| Description | Ram's head. |
| Height | 3.5 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Depth | 3.9 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




