| Object Number | 31-43-307 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Parthian |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Incised |
| Iconography | Fish |
| Description | Fish, terracotta. Hollow. In the round. Scales and fins incised. Broken. |
| Height | 13 cm |
| Length | 37.8 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




