Seed Basket
P641
From: Borneo | Dutch East Borneo | Mela
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P641 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tanjong |
| Provenience | Borneo | Dutch East Borneo | Mela |
| Section | Oceanian |
| Materials | Peel | Wood |
| Description | Woven basket for planting. Only top portion present. Rattan ring at rim secured with peel. Boyong. |
| Height | 33 cm |
| Length | 41 cm |
| Width | 38 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


