| Object Number | 48-2-264 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman (uncertain) |
| Provenience | Turkey (Country) |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Silver | Copper |
| Description | Object was cleaned in 1966, was make of a mixture of silver and copper, with a high silver content. Mask is intact except for a crack at the bottom. Hollow back has a small protrusion which was drilled in modern times in order to hold a nail. Face is highly modeled. It seems to be the face of a silen although it has leonine qualities. |
| Height | 3.6 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Depth | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of Elise Biddle (Mrs. Harald) Paumgarten, 1948, 1948 |
| Other Number | 219 - Collector Number | L-2-59 - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


