Blade Fragment
53-54-170
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-170 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B |
| Section | American |
| Materials | Iron |
| Description | Adze or paddle-shaped scraper. Corroded. Trapezoidal. Thins towards ends. Narrower end broken. Drift iron. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 280 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.