| Object Number | 13030 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jomon | Neolithic | Japanese |
| Provenience | Japan | Chiba Prefecture |
| Period | Late Jomon |
| Date Made | Late Jomon |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired | Incised |
| Inscription Language | Japanese Language |
| Description | Rim sherd, deep pot (深鉢). Incised lines criss-crossing each other on exterior. Jomon Horinouchi-style (堀之内式). Plain band near center. Orange to dark coarse clay. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Exchange with the Japanese Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
| Other Number | 13 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


