| Object Number | 81-9-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Malkata |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud | Pigment |
| Description | Inscribed fragment of a jar stopper. The fragment bears the name of an estate of Queen Tiye. |
| Height | 15 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Malkata (Mulgada) Egypt Expedition; David O'Connor and Barry Kemp, 1973 |
| Other Number | M73/K/366 - Field No SF | 211 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




