Sherd
Stamnos
MS4854B
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4854B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Faliscan | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Date Made | 4th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Figure |
| Iconography | Centaur | Maenad | Furniture | Stool | Music | Tympanum |
| Description | Sherds from MS4854A |
| Height | 3.7 cm |
| Outside Diameter | 2.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.