| Object Number | 743A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Colorado |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Irregularly shaped flake knife with a deeply beveled cutting edge. Reddish brown chert. |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Gift of E. L. Berthoud, 1890 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

