Tool
49-25-140
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-140 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | FIW 6-12" |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Technique | Unfinished |
| Description | Micaceous, slately, chipped along edges on one surface. Scraper? |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 281 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.