Hammerstone
49-25-139
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-139 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | A2E Depth 3" |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Ovoid cobblestone, with one end worn by pounding. Smooth. Dark gray. |
| Length | 10.1 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Thickness | 4.6 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 19 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.