Building Fragment
MS4695
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4695 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Plaster | Paint |
| Description | 2 fragments of plaster; smooth surfaces of each colored dark red. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 1.4 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
