Pipe Stem
97-83-1432B
From: United States of America | Illinois
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-83-1432B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kaskaskia |
| Provenience | United States of America | Illinois |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 1797 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Wooden, with rectangular and circular cut outs. Cut outs are painted red and black. |
| Height | 7 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-83-1432 - Old Museum Number | 11535 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




