Pipe Bowl
97-83-1432A
From: United States of America | Illinois
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-83-1432A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kaskaskia |
| Provenience | United States of America | Illinois |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 1797 |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Pewter |
| Description | Catlinite pipe bowl with pewter inlay, broken and repaired. Protrusion on top with a channel through it. |
| Height | 7 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-83-1432 - Old Museum Number | 11535 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




