Moccasin
NA4946B
From: Canada | Maritime Province | Quebec | Wendake
Curatorial Section: American
| Object Number | NA4946B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huron | Cree | Huron-Wendat |
| Provenience | Canada | Maritime Province | Quebec | Wendake |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | Ca. 1825 |
| Section | American |
| Materials | Porcupine Quill | Porcupine Hair | Moose Hide | Metal Alloy | Moose Hair | Silk Ribbon | Sinew | Deer Skin | Moose Hair |
| Description | Pair of man's moccasins made of moosehide and likely deer skin, and decorated with porcupine quill, moosehair embroidery, porcupine guard hair, tin cones made of a tin-iron alloy, sinew, and silk ribbon. The moccasins were transferred to the Museum by Sarah Wistar Pennock [1840-1909], the wife of prominent Quaker William Miller [b. 1837 ] of Media, PA. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of William H. Miller, 1916 |
| Other Number | 100369 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




