Wallet
NA1560A
From: Alaska | Kuskokwim River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1560A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Fish Skin |
| Description | Salmon skin with appliqued skin decoration to ornamental top. Broad shallow pocket with curved extension of back, edged with strip of deerskin. |
| Length | 30 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


