Skirt
68-38-12A
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 68-38-12A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igorot |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Cotton |
| Description | skirt; yellow, black, red, green and white stripes lozenge design throughout in same colors. |
| Length | 130 cm |
| Width | 95 cm |
| Credit Line | Gift of Kate Boyd, 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


