| Object Number | 87-16-161 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Period | Levallois |
| Section | European |
| Materials | Flint | Chert |
| Description | "Levallois Flake" written on lithic. |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED3428 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




