Denticulate Flake
87-16-160
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-160 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint | Chert |
| Description | Marked "Denticulate" |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED3427 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




