Knife
97-563-5708
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Oley
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5708 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Oley |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Technique | Chipped |
| Description | Asymmetric blade - one edge curved; broken at tip; weathered; black, speckled with white on one face; expanded stem, concave base; plano-convex section. |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5708 - Old Museum Number | 14081 - ANSP Number | 180 - Other Number | 76 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


