Basket
NA9397A
From: Washington (U. S. State)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA9397A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Makah |
| Provenience | Washington (U. S. State) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass | Dye |
| Technique | Basketry |
| Description | Woven of bark and grass; whale design. |
| Length | 15.24 cm |
| Width | 8.26 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1922 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



