Adze Fragment
53-54-60
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound D depth 18", shell midden layer |
| Period | Old Town I |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | One polished side, one curved edge. Green chert. |
| Length | 2.9 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 904 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.