Adze Fragment
53-54-59
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound D Upper Level, depth 2", gray sandy midden |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | One polished side, one curved edge. Polished? |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 888 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.