Projectile Point
97-563-5551
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5551 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Chert; brownish-gray; unsymmetrical; broad; one edge re-worked diagonally toward point; shouldered; tapering stem; rounded base. |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5551 - Old Museum Number | 13920 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


