Point
97-564-67.1
From: Washington (U. S. State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-67.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Washington (U. S. State) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony |
| Technique | Chipped |
| Description | Gray. Trianguloid blade. Corner-notched. Convex base. |
| Height | 0.2 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-67.1 - Old Museum Number | 19960 uncertain - ANSP Number | I 73 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
