Gong
37-22-31A.1
From: Sierra Leone | Sherbro Island | Shengge Chiefdom | Shengge
Curatorial Section: African
| Object Number | 37-22-31A.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sherbro |
| Provenience | Sierra Leone | Sherbro Island | Shengge Chiefdom | Shengge |
| Section | African |
| Materials | Tortoise Shell |
| Description | Tortoise Shell gong (konttho). See 37-22-31b. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Expedition to Sierra Leone, West Africa; Henry Usher Hall, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



