Basket
2014-16-28.1
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-16-28.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Plaited and coiled rectangular basket with lid. Fiber is worked to create zig-zag and diagonal lines on basket base, chevron designs on basket lid and multi-directional plaiting on sides of basket. |
| Height | 6 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Credit Line | Gift of Ann Bradley Anderson in memory of Rev. John Chester Hyde, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




