Coin
2014-16-4.4
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-16-4.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Date Made | 1887 CE |
| Section | African |
| Materials | Metal | Rope |
| Length | 15 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Ann Bradley Anderson in memory of Rev. John Chester Hyde, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


