Box Lid
2014-16-3.2
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-16-3.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Box lid intricately carved to form an amused face. The boxes are typically used to hold camwood powder or ceremonial objects.. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 19.4 cm |
| Width | 15.6 cm |
| Credit Line | Gift of Ann Bradley Anderson in memory of Rev. John Chester Hyde, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




