Head Rest
2014-16-2
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-16-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chokwe (uncertain) |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wood head rest with step pyramid base, undecorated cental post and curved or cresent shaped head support. Carved geometirc design on top of head support. |
| Length | 15.7 cm |
| Width | 15.6 cm |
| Depth | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Ann Bradley Anderson in memory of Rev. John Chester Hyde, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




