Sharpener
69-16-249
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-249 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N0.25, W2.25 - overburden level outside of house |
| Locus | House 118 |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Medium-grained, reddish sandstone. One surface has two prominent grooves. Another surface has two prominent and at least three less prominent grooves. Another surface (side of artifact) has one groove. |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.