Basket
Basket Lid
50-49-1919
From: Philippine Islands | Amburayan
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1919 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Amburayan |
| Section | Oceanian |
| Materials | Reed (plant) |
| Technique | Basketry |
| Description | Rectangular basket with over-fitting cover. Twillwork, plain and dyed material forms geometric designs on cover. Braiden foot and rim attached. |
| Height | 15 cm |
| Length | 29.3 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
