Ornament
29-96-348B
From: Japan | Kyoto | Saihoji
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-96-348B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan | Kyoto | Saihoji |
| Section | Asian |
| Materials | Metal |
| Description | Metal ornamental top for drum stand. Six metal pear-shaped discs fastened on with pins. |
| Height | 94.5 cm |
| Width | 59 cm |
| Outside Diameter | 60 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.