Adze Blade
2014-21-1
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Hulmeville
Curatorial Section: American
| Object Number | 2014-21-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Hulmeville |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone adze blade. |
| Height | 5 cm |
| Length | 24.3 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Gift of Wendell Woolman, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




