| Object Number | 57-26-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Protohistoric Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Sikyatki; Leaf Shape; handle |
| Height | 9.4 cm |
| Width | 24 cm |
| Outside Diameter | 23 cm |
| Credit Line | Gift of the George Washington Memorial Museum, 1957 |
| Other Number | L-269-46 - Old Museum Number | 73 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

