Bark
53-54-447
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-447 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 8 fill, depth 37", Dark gray sandy midden |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Birch? Varnished. Sand sticking to surfaces. Curled. |
| Thickness | 0.2 cm |
| Outside Diameter | 3.2 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 614 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.