Celt
58-35-12
From: Mexico (Central America) | Guerrero (uncertain) | Cholula (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-35-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Guerrero (uncertain) | Cholula (uncertain) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony (uncertain) |
| Description | Chalcedony. Possibly silt stone. Sides almost straight, one side slants abruptly down intersecting the other slightly curved upward to form cutting edge. |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Kliberg, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.