Sherd
69-16-199
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-199 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Test pit - edge of frost crack adjacent to fill midden |
| Locus | House 115 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Black/brown ware. Part of an incomplete and fragmented pot. Some have check-stamped pattern on one surface. Two sherds are from base of pot. |
| Length | 9.4 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.