Cap
P117A
From: Borneo | Sarawak | Saribas River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P117A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iban |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Saribas River |
| Date Made | Before 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Cap. Selapok. Rattan. Broad round band with open top. Interlocking pattern of light and dark spirals in triangles. |
| Height | 11.4 cm |
| Outside Diameter | 17.1 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

