Box
97-84-65A
From: North America | United States of America | Michigan | Northern Michigan
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-65A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ottawa (uncertain) | Ojibwa (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Michigan | Northern Michigan |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Sweetgrass |
| Description | With lid. Sweet grass edging. Five-loop rosette and tassels on lid. |
| Height | 6.6 cm |
| Length | 16.8 cm |
| Width | 16.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-65A - Old Museum Number | 18071 - ANSP Number | I extra - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.