Mano
41-27-172
From: California (State) | San Diego County | Mason Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-27-172 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) | San Diego County | Mason Valley |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Groundstone |
| Description | Sub-triangular; plano-convex |
| Height | 4 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Virginia Beggs, 1941 |
| Other Number | 225 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.