| Object Number | E844L |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Period | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Description | Rod of glass flattened into strip. Green |
| Length | 1 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES844 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



