Statue
E7005
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7005 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Meroitic |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G 182 |
| Date Made | 100BC-300AD |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Ba |
| Description | Funerary ba statue of a winged male representing a prince or governor of Akin. |
| Height | 76.2 cm |
| Width | 52.07 cm |
| Depth | 53.34 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




