Offering Vase
Model
E6895
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E6895 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Locus | Tomb Q20 |
| Period | Egyptian Early Dynastic | First Dynasty |
| Date Made | 3000-2800 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone | Paint |
| Description | Vase with handle. Limestone, painted with black lines imitating a net. Found in a box in the tomb of a domestic at the side of the tomb of King Kay-'a. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, 1900 |
| Other Number | AES 1712 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.