Cup
41-31-8
From: Southwest Colorado | Southeastern Utah
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-31-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Southwest Colorado | Southeastern Utah |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Hemispherical with horizontal loop handle. Pottery: black on white decoration on interior consisting of a spiral line with pendent dots. |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Outside Diameter | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Jennie W. Rogers, 1941 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

