Stela Fragment
E13606
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13606 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | South Portal | Strip 100W, sub N. end |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Ptah |
| Description | Upper fragment of a rectangular faience plaque or stela. The decoration is sunk, but lacks internal detail and may have been intended for later inlay. Ptah stands inside his shrine. He has a tassel at his neck, and holds a combined was/ankh/djed scepter. Above his head is his name and title "Ptah, Lord of Heaven." |
| Height | 7.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915 |
| Other Number | M2824 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
